Nowoczesna metoda doszczelniania wewnętrznych instalacji gazowych przy użyciu emulsji polimeryzującej

W związku z szerokim zastosowaniem w technice miejskiej wysokometanowego gazu ziemnego, zastępującego gazy syntetyczne, pojawił się problem renowacji istniejących instalacji gazowych. Wysokie koszty budowy nowych przewodów gazowych oraz duże trudności w identyfikacji l lokalizacji mikro nieszczelności spowodowały, że opracowano system wewnętrznego doszczelniania o nazwie PRODORAL R6-1. Poprzez jednorazowy przepływ pod ciśnieniem emulsji polimeryzującej uzyskujemy trwałe i pewnie uszczelnienie połączeń gwintowych rur stalowych, które nie jest wrażliwe na wibracje, starzenie i inne zjawiska występujące w przewodach gazowych.

XVII-wieczna kamienica Zakładu Gazowniczego w Poznaniu doszczelniona emulsją polimeryzującą

Takie uszczelnianie, poza względami bezpieczeństwa, jest korzystne zarówno ze względu na oszczędności czasowe jak i finansowe. Pozwala także uniknąć męczących prac murarskich związanych z wymianą rur.

Szczególnie w starych, zabytkowych budynkach, gdzie instalacje gazowe istnieją już ponad 100 lat, koszty związane z ewentualną wymianą rur są kilkakrotnie wyższe niż w budownictwie standardowym. Z takimi przypadkami mamy do czynienia w wielu miastach w Polsce m.in.: w centrum Krakowa, Warszawy, Łodzi, Katowic, Gdańska, Poznania, Szczecina, Wrocławia, czy Lublina.

Prace doszczelnieniowe wykonujemy przy użyciu specjalistycznej aparatury.

Na podstawie normy DIN 30 659, produkt ten został sprawdzony i dopuszczony do stosowania przez niemiecki DVGW (DIN-DVGW 86.01.e 387). Po serii dodatkowych prób także Instytut Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wydał wg PN w lutym 1994 roku pozytywną opinię (nr 2/GU-3/94).

PRODORAL R6-1 to jedyny produkt tego typu w Europie, Jest już powszechnie stosowany w Austrii, Belgii, Brazylii, Danii, Francji, Holandii, Luksemburgu, Niemczech i Szwajcarii. W Polsce przy pomocy tej metody doszczelniono budynki mieszkalne m.in. w Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy, Chełmnie.